




Kuvaus NOVELLISTA Violet Charade
Top notes Latvatuoksut - Ne kehittyvät heti, kun laitat hajusteen päälle. Ne luovat ensimmäisen vaikutelman ja ovat yleensä melko intensiivisiä, mutta eivät pitkäaikaisia. | Sitruuna, Musta Pippuri, Omena |
Middle notes Sydäntuoksut - Hajusteen sydän tulee esiin muutaman minuutin kuluttua, kun tuoksun pää haalistuu. Nämä tuoksut kestävät yleensä noin 2-3 tuntia. | Violetti, Ylang-Ylang, Jasmiini |
Base notes Juurituoksut - Viimeinen ja usein pisin osa hajusteen kehityksestä iholla. Kestää 4 tuntia yli päivässä. | Patsuli, Kashmirpuu, Vanilja |
Tuoksuluokka | itämainen, kukkainen |
Runsas ja monipuolinen kuten arabikulttuuri, on myös unisex eau de parfum -tuoksu NOVELLISTA Violet Charade. Tämän tuoksun innoittajina ovat olleet Tuhannen ja yhden yön tarinat, jotka legendan mukaan kertoi Persian prinsessa Sheherazade.
- itämainen kukkaistuoksu miehelle ja naiselle
- rajoitettu erä mustassa, mattapintaisessa pullossa
- tuoksun kehitti parfymööri Emilie Bouge
Tuoksun koostumus:
Tuoksuyhdistelmä on kiihottava ja täynnä vastakohtia. Ensimmäisenä aistittavat sitruunanmehu ja aistillinen pippuri ilmentävät romanttista kohtaamista. Hetken kuluttua tuoksuvat orvokki ja valkoinen jasmiini, lumoava ylang-ylang sekä viileä ambra. Viettelevä ja salaperäinen pohjatuoksu kuuluu santelipuulle, kasmirpuulle, elegantille patsulille ja lemmenrohtona tunnetulle vaniljalle. Yhdessä ne luovat tunteen ikuisesti kestävästä tuoksusta.
Tuoksun innoittaja: Tuhannen ja yhden yön tarinat
Jo arabikulttuurin kulta-aikoina 700–1200-luvuilla syntyi tuhannen ja yhden yön tarinoina tunnettu kertomuskokoelma. Sen tekijät ovat joukko tuntemattomaksi jääneitä kertojia, ja kokoelma sisältää rakkaustarinoita, tragedioita, komedioita sekä eroottisia kertomuksia.
Teoksen värikkyyttä ja monipuolisuutta heijastaa myös NOVELLISTA Violet Charade -tuoksu. Kaukoidästä kertovat tarinat on yhdistetty niiden kertojaan Sheherazadeen. ”Kirjasto on maailman kaunein puutarha, ja sen läpi kulkeminen on ekstaasin kaltainen kokemus.” (Tuhat ja yksi yötä, Sheherazade)
Ainesosat NOVELLISTA Violet Charade
Muuta tietoa
Tietoja brändistä NOVELLISTA
Arvostelu NOVELLISTA Violet Charade1
NOVELLISTAViolet Charade Eau de Parfum rajoitettu erä unisex





